ogrodzenia - konstrukcje stalowe - wiaty - szklarnie

  • pl
  • en
Facebook Twitter Facebook
Jak zbudować małą, przydomową szklarnię ogrodową?
06.06.2016

Jak zbudować małą, przydomową szklarnię ogrodową?

Jak zbudować małą, przydomową szklarnię ogrodową?

Przydomowa szklarnia jest marzeniem wielu ogrodników, którzy pragną uprawiać w pełni ekologiczne warzywa, owoce czy zioła i cieszyć się ich naturalnym smakiem każdego dnia. Szklarnia będzie także doskonałym rozwiązaniem dla miłośników roślin, które przy panujących w Polsce warunkach atmosferycznych, nie miałyby możliwości rozrostu – to między innymi egzotyczne kwiaty, hodowane w tzw. oranżeriach.

Prawo budowlane a budowa szklarni.

Zanim zastanowimy się nad tym, jak zbudować szklarnię ogrodową, warto poznać aspekty prawne, które określają możliwość montażu tego rodzaju obiektu na własnej działce.
Art. 29 Prawa Budowlanego jasno mówi, iż do budowy szklarni ogrodowej, której powierzchnia nie przekroczy 25 metrów kwadratowych, nie jest wymagane żadne pozwolenie. Trzeba natomiast zgłosić zakres prowadzonych prac do właściwego organu administracyjnego, nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem budowy szklarni.

Wybór miejsca.

Budowa szklarni może zostać realizowana w dowolnym miejscu na prywatnej posesji ogrodnika. Należy jednak upewnić się, że obiekt tego rodzaju powstanie minimum 1 metr od granicy działki oraz innych zabudowań. Co więcej, montaż szklarni powinien odbywać się w miejscu, w którym panuje najlepsze nasłonecznienie (idealnie jest usytuować ją w kierunku północ-południe krótszymi bokami a dłuższym w kierunku zachodnim); teren całkowicie zacieniony z całą pewnością nie będzie odpowiedni. Eksperci doradzają także, by przydomowa szklarnia nie powstała na terenie podmokłym czy takim, który jest intensywnie podlewany. Niekorzystna będzie też powierzchnia nierówna bowiem odżywczy nawóz może wymywać się w jednym kierunku, szkielet szklarni będzie zaś niestabilny.

Rodzaje szklarni.

Inwestycja w szklarnię we własnym ogródku nie jest mała więc warto postarać się, by obiekt tego rodzaju był przede wszystkim trwały, dzięki czemu będzie służył przez wiele lat oraz komfortowy w użytkowaniu dla ogrodnika. Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego zostanie wykonana szklarnia – musi zapewniać najlepszą termoizolację i przejrzystość dla bio warzyw, owoców i innych hodowanych w jej wnętrzu roślin, bo tylko wtedy ich plonowanie odbywać się będzie w znacznie krótszym czasie.
Do wyboru mamy szklarnie szklane oraz te z poliwęglanu na aluminiowej konstrukcji, które zapewniają idealne warunki hodowlane. Dodatkowym atutem jest fakt, iż te z poliwęglanu nadają się do prostego, samodzielnego montażu w jeden dzień. Klient otrzymuje 2-3 paczki o łącznej wadze około 45 kilogramów, wraz z załączoną instrukcją budowy.


Każdy ogrodnik będzie zwracał uwagę na inne szczegóły natomiast trzeba zaznaczyć, że każdy rodzaj wymienionych szklarni to w pełni profesjonalne konstrukcje, które pozwalają na efektywne hodowanie wybranych roślin – w nieogrzewanych szklarniach jest to możliwe już od połowy lutego do końca października.

We wszystkich typach stosuje się tworzywo sztuczne, które przede wszystkim nie przepuszcza promieniowania, jakie mogłoby narazić rośliny na poparzenie. Poliwęglan oraz aluminium zapewnia natomiast nawet dwa razy wyższą izolację cieplną aniżeli tradycyjne szkło, do tego materiały tego typu charakteryzują się idealną przejrzystością (minimum 90%) i dużo mniejszą wagą (przy tak samo świetnej stabilności). Patrząc zaś na estetykę wykonania szklarni, wszystkie rodzaje cieszą się tak samo wysoką jakością wykonania, niektóre modele mogą stanowić wręcz element dekoracyjny ogrodu.

Więcej informacji:

- szklarnie ogrodowe

 

 

 

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij